RGB a CMYK - podobieństwa i różnice

RGB a CMYK - podobieństwa i różnice
​RGB i CMYK - znasz te pojęcia? Jeśli nie, to masz szczęście, że poznasz je w tym momencie a nie w rozczarowującej sytuacji. Jest nią oczywiście odbiór projektu, którego gamma kolorystyczna znacznie odbiega od oczekiwanej - widzianej na monitorze. Potrafi być to frustrujące zwłaszcza, gdy grafika zawiera wiele odcieni barw i poprzez kolory głównie przykuwa uwagę. W tej sytuacji nie możemy zrzucić winy na fakt, że monitor emituje światło a papier go odbija, ponieważ jest inny, bardziej znaczący, czynnik - odmienna przestrzeń barw.

RGB - definicja

RGB to skrót, który pochodzi od angielskich nazw kolorów: Red, Green i Blue. Paleta powstała w oparciu o właściwości odbiorcze ludzkiego oka. Barwy w tej przestrzeni tworzy się w oparciu o mieszanie trzech wiązek światła – czerwonej, zielonej i niebieskiej. To one stanowią bazę całej palety kolorystycznej. Na ich podstawie, po prawidłowym wymieszaniu ze sobą, otrzymujemy pozostałe barwy. Nałożenie na siebie tych trzech odcieni w najniższym zakresie daje czerń, a w najwyższym biel. Z RGB korzysta większość współczesnych urządzeń elektronicznych (m.in. monitory, TV czy ekrany smartfonów).

CMYK - definicja

CMYK to natomiast skrót, który również podchodzi od angielskich nazw kolorów, ale nie trzech a czterech: Cyan, Magenta, Yellow i Black. Paletę tę tworzą więc cztery podstawowe kolory: błękit, amarant, żółć i czerń. Zbiór tych barw jest wykorzystywany do wydruków wykonywanych wszystkimi rodzajami urządzeń. Odcień zbliżony do czerni uzyskujemy poprzez zmieszanie trzech pierwszych kolorów bazowych, jednak z powodu braku opłacalności, w celu zmniejszenia kosztów produkcji stosuje się inne rozwiązanie. W urządzeniach drukujących montowany jest dodatkowy pojemnik, już z gotowym do użytku czarnym tuszem.

Różnice pomiędzy paletami

  1. Palety różnią się przede wszystkim kolorami bazowymi. Dla RGB przypominamy są to: czerwony, zielony i niebieski, natomiast dla CMYK bazę stanowią: błękitny, amarantowy, żółty i czarny.
  2. Paleta RGB używana jest na monitorach urządzeń elektronicznych, ponieważ jeden piksel jest w stanie wyświetlić barwę powstałą właśnie poprzez nałożenie na sobie trzech podstawowych, natomiast CMYK używana jest przez urządzenia drukujące, które mieszają kolory tej palety i nanoszą na papier.
  3. W palecie RGB mamy do czynienia z syntezą addytywną - wszystkie barwy sumują się do bieli. Jeśli natomiast mówimy o palecie CMYK, to tu mamy do czynienia z syntezą substraktywną - rezultatem mieszania kolorów jest ciemniejsza barwa.

Jak odpowiednio przygotować projekt

Mając na uwadze, że innej palety używamy do wyświetlania na urządzeniach a innej do druku na papierze, pliki przeznaczone do druku przygotowuje się w przestrzeni CMYK. W ten sposób zapisujemy je np. w Photoshopie lub Illustratorze. Jeśli natomiast przygotowujemy je w palecie RGB, nie możemy zapomnieć o przekonwertowaniu grafiki na paletę CMYK, w celu sprawdzenia przed oddaniem do druku, czy efekt jest zadowalający.

Dlaczego to takie ważne

Często sprzedajemy produkt właśnie poprzez kolory. To one podświadomie oddziałują na klienta i zachęcają do zakupu. Kluczowe może okazać się chociażby pudełko, w które produkt jest zapakowany. Przechodząc z kolei do reklamy, posługując się np. wizytówką w barwach, które sprawią, że zostanie lepiej zapamiętana niż wizytówka konkurencji, możemy zyskać nowego klienta. Mając do wyboru dwie wizytówki i pozytywne opinie o obu firmach, klient skorzysta z tej, która będzie dla niego po prostu ładniejsza (bardziej do niego przemówi).


Teraz już wiesz jak zabezpieczyć się przed potencjalnym rozczarowaniem i wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Starannie sprawdzaj projekt przed oddaniem do druku i ciesz się pełnią barw na realizacji. Pamiętaj jednak, że na monitorze kolory zawsze będą sprawiać wrażenie bardziej „żywych” za sprawą emitowanego światła, które zwiększa intensywność i nasycenie barw.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.