Materiały odzieży pracowniczej - charakterystyka i zalety

Materiały odzieży pracowniczej - charakterystyka i zalety
Odpowiednio dobrany materiał odzieży firmowej sprawi, że Twoi pracownicy zachowają komfort, a haft lub nadruk z logo marki zawsze będzie estetyczny i czytelny. Czym charakteryzują się najpopularniejsze materiały odzieży pracowniczej? Jakimi metodami najlepiej je znakować?

Bawełna

Naturalna bawełna towarzyszy ludziom od setek lat. Jej włókna pozyskiwane są z upraw bawełnicy, która dzieli się na kilkanaście odmian o różnym przeznaczeniu - znajdując zastosowanie w produkcji m.in.: materiałów opatrunkowych, sieci rybackich, papieru czy prochu strzelniczego.

Niemal od samego początku głównym przeznaczeniem włókna był przemysł tekstylny. Odzież bawełniana charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami higienicznymi – dzięki przepuszczającej powietrze strukturze i doskonałemu pochłanianiu wilgoci zapobiega powstawaniu na ciele krępujących plam potu. Naturalny skład włókien nie podrażnia ani nie uczula, nie powoduje elektryzowania się i gwarantuje wyjątkową miękkość.

Warto podkreślić doskonałe właściwości izolacyjne bawełny - dzięki zawartości powietrza chroni ona zarówno przed przegrzaniem jak i wychłodzeniem organizmu. Materiał dobrze się barwi i jest wyjątkowo wytrzymała (szczególnie na mokro). Ewentualne mankamenty bawełny - podatność na gniecenie i blaknięcie, niską elastyczność, dłuższy czas schnięcia - łatwo redukuje się poprzez łączenie jej z włóknami syntetycznymi.

Bawełna najlepiej sprawdzi się u:

  • pracowników restauracji, barów i pubów
  • pracowników fabryk i zakładów produkcji
  • pracowników umysłowych
  • pracowników branży turystyki i rekreacji
  • pracowników magazynów

Rekomendowane metody znakowania: haft, termotransfer, sitodruk, druk cyfrowy

Poliester

Poliester jest produkowany z włókien syntetycznych - polimerów. To ciekawa alternatywa dla bawełny - po pierwsze dzięki wysokiej trwałości. Poliester jest niezwykle wytrzymały i łatwy w pielęgnacji, dzięki czemu ubrania z jego domieszką posłużą nam dłużej, a plamy dadzą łatwo się usunąć przy pomocy większości dostępnych w sklepach preparatów.

Materiał syntetyczny nie zniekształca się pod wpływem długotrwałego noszenia, zachowując pierwotną formę. Jest również odporny na działanie promieni słonecznych, pleśń i zagniecenia. Dodatkową zaletą jest błyskawiczny czas schnięcia zawilgoconej odzieży. Bardzo często stosuje się go w połączeniu z bawełną. Poliester pomaga utrzymać formę dzianiny, nadaje jej odporności na zabrudzenia i zagniecenia. Bawełna z kolei sprawa, że tkanina jest bardziej oddychająca i milsza w dotyku.

Ze względu na łatwopalność, podatność na elektryzowanie się i słabą przepuszczalność powietrza ubrania z poliestru nie nadają się do pracy przy wysokich temperaturach ani w pobliżu źródeł ognia.

Poliester najlepiej sprawdzi się u:

  • sportowców
  • pracowników klimatyzowanych lokali
  • pracowników branży kosmetycznej i fryzjerskiej (również SPA, gabinety masażu)
  • sprzedawców i konsultantów
  • pracowników basenów i parków wodnych
  • pracowników siłowni i klubów fitness
  • promotorów firmy na wydarzeniach

Rekomendowane metody znakowania: termotransfer, sitodruk

Polar

Główne atuty dzianiny polarowej to miękkość, trwałość i bardzo dobre – lepsze nawet od wełny! – właściwości termoizolacyjne; co więcej, materiał nie traci ich w przypadku zamoczenia. Dobra oddychalność polaru gwarantuje natomiast szybkie odparowywanie potu, co pomaga w utrzymaniu komfortowego ciepła i świeżości. Polar jest materiałem szybkoschnącym, doskonałym dla osób spędzających sporo czasu na powietrzu, niezależnie od pory roku.

Obecnie produkowane polary różnią się między sobą gramaturą (np. Polar 100 oznacza, że 1 m 2 materiału waży 100 g) oraz właściwościami termicznymi i oddychalnością. Z polaru najczęściej wykonywane są bluzy, kurtki, czapki, rękawiczki i szaliki. Warto zaznaczyć, że długie włosie polaru uniemożliwia znakowanie go metodą nadruku, dlatego rezygnujemy z tej techniki na rzecz haftu.

Polar najlepiej sprawdzi się u:

  • pracowników firm dostawczych i przewozowych
  • pracowników gastronomii i hotelarstwa, jako sezonowe okrycie wierzchnie
  • pracowników obiektów kulturalnych i przyrodniczych
  • pracowników magazynów i chłodni

Rekomendowane metody znakowania: haft

Softshell

Technologia softshell powstała jako alternatywa dla kurtek membranowych, charakteryzujących się wysoką wodoszczelnością kosztem bardzo słabej cyrkulacji powietrza. Idea softshellu opiera się na zestawieniu ze sobą minimum dwóch warstw, zapewniających odmienne, uzupełniające się właściwości.

Powłoka wewnętrzna ma tu za zadanie zapewnić komfort termiczny: wykonana jest najczęściej z odprowadzającego wilgoć na zewnątrz miękkiego polaru. Zewnętrzna warstwa przejawia natomiast właściwości wiatro- i wodoodporne. Należy mieć jednak świadomość, że softshell to bardziej kurtka na wiatr niż na deszcz, a w przypadku przedłużającej się ulewy należy poszukać schronienia.

To, gdzie i kiedy będziemy mogli korzystać z ubrań wykonanych z softshellu, zależy od grubości materiału. Gruba wewnętrzna warstwa sprawdzi się zimą, ubrania bez ociepliny przydadzą się bardziej w wietrzne letnie dni. Aby okrycie z softshellu spełniało swoje zadanie, powinno być dobrze dopasowane, a jednocześnie mieścić swobodnie wewnętrzną warstwę odzieży.

Podobnie jak polar, także softshell podlega pewnym ograniczeniom w kwestii wyboru metody znakowania. Haft jest tu wykluczony, materiał utraci bowiem wodo- i wiatroszczelność w miejscach przekłucia igłami.

Softshell najlepiej sprawdzi się u:

  • pracowników outdoorowych, zmagających się ze zmienną pogodą i pracą na wysokościach (ekipy remontowe, budowlane, renowatorskie)
  • pracowników obsługujących obiekty, zlokalizowane nad wodą (ośrodki wypoczynkowe, sklepy i kawiarnie na powietrzu, obsługa turystyki i rekreacji)
  • zawodników sportowych (pracownik, osoba objęta sponsoringiem)
  • pracowników firm dostawczych i przewozowych
  • pracowników powiązanych z transportem (kolej, lotnisko, obsługa ruchu samochodowego)

Rekomendowane metody znakowania: termotransfer, sitodruk, druk cyfrowy

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.