Lato w firmie – jaka odzież pracownicza na sezon letni?

Lato w firmie – jaka odzież pracownicza na sezon letni?
Wszyscy kochamy lato, lecz palące słońce i wysokie temperatury mogą stworzyć pewien dyskomfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. Prawidłowo dobrana odzież pracownicza na lato pomoże Ci stworzyć personelowi optymalne warunki pracy!

Dostosuj rodzaj odzieży firmowej do stanowiska

Choć lato wiąże się z większym luzem i swobodą, istnieją stanowiska, na których nie można pozwolić sobie nawet na chwilę rozprężenia. Wiedzą o tym szczególnie pracownicy branż, w których obowiązuje ścisły dress-code, a więc wszelkiego rodzaju pracownicy biurowi: np. bankowcy czy urzędnicy. Ograniczenia dotyczą także osób pełniących funkcje reprezentacyjne, wśród nich sprzedawcy w eleganckich butikach, a także recepcjoniści i konsjerże w hotelach, które przecież w sezonie letnim goszczą najwięcej klientów.

Koszulki bez rękawów, krótkie spodnie czy cienkie, przejrzyste tkaniny są tu wykluczone. Rozwiązaniem jest wybór odzieży z oddychających tkanin lub podejście do problemu od drugiej strony i zapewnienie sprawnej klimatyzacji w biurze. Pracownicy mogą wówczas przebrać się już na miejscu, a w optymalnej temperaturze żadne ubranie nie doprowadzi do przegrzania.

Gatunek i właściwości materiału odzieży pracowniczej

Oddychające tkaniny, czyli jakie? Na pewno zauważyłeś, że znaczna część letnich ubrań – i tych służbowych, i codziennych – wykonana jest z bawełny. Nic dziwnego, bo właściwości tego naturalnego włókna wydają się wręcz stworzone na warunki wysokich temperatur. Bawełniana dzianina swobodnie przepuszcza powietrze, dzięki czemu nawet upał w połączeniu ze wzmożoną aktywnością podczas pracy nie wywoła nadmiernego zapocenia.

Lekki, gładki materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, nie podrażnia rozgrzanej skóry, nie sztywnieje i nie nabiera szorstkości pod wpływem ciepła czy potu. Nie bez znaczenia jest także estetyka – naturalna przędza prezentuje się bardzo szlachetnie, dlatego z równym powodzeniem szyje się z niej sportowe T-shirty i biznesowe koszule.

Aby zapewnić personelowi pełną swobodę ruchu, tak ważną w trakcie pracy, możesz wybrać koszulki firmowe z dzianiny łączącą bawełnę z niewielkim dodatkiem elastanu (2-5%) lub poliestru (15%-30%). To wystarczy, by materiał rozciągał się wraz z każdym ruchem; domieszka syntetyku utrzymuje także w ryzach formę ubrania i zapobiega trwałemu odkształceniu. Ilość syntetyku jest przy tym tak mała, że nie wpływa na oddychalność ani fakturę dzianiny.

Jeśli nie bawełna, to co?

Syntetyczny nie znaczy gorszy! !iele nowoczesnych poliestrów ma właściwości termoaktywne, na bieżąco odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i szybko ją odparowuje. Dzięki temu użytkownik zachowa przyjemną świeżość, komfort i schludny wygląd niezależnie od ilości wylanego potu. Niektóre dzianiny termoaktywne posiadają także antybakteryjne wykończenie, zapobiegające rozwojowi nieprzyjemnych zapachów.

Jedynym ograniczeniem jest charakterystyczny wygląd materiałów tego typu. Aby techniczna odzież spełniała swoją funkcję, musi być dopasowana do sylwetki; materiały te często mają „śliską” fakturę i lekko połyskują. Odpadają więc wszelkie zastosowania biznesowe czy reprezentacyjne. Najlepszym kierunkiem jest tu branża sportowa, turystyczna i rekreacja na świeżym powietrzu; zalety odzieży technicznej docenią także kierowcy, tragarze, magazynierzy czy budowlańcy.

Letnia odzież firmowa - fasony

T-shirt firmowy

Absolutna podstawa firmowej garderoby znajduje zastosowanie właściwie na każdym stanowisku, które nie wymaga formalnego stroju. Krótkie rękawy zapewnią pożądany komfort termiczny, a sportowy krój - pełną mobilność i wygodę. Tradycyjnie wykonuje się je z czystej bawełny, co dodatkowo podnosi komfort noszenia. Gładki, cienki T-shirt z nadrukiem lub haftem jest także idealną bazą pod służbową warstwę zewnętrzną (kamizelkę ostrzegawczą, zapaskę kelnerską itd.) - cienka warstwa materiału nie spowoduje przegrzania.

Firmowa koszulka polo

„Polówka” oferuje te same zalety, co klasyczny T-shirt, a przy tym jest bardziej elegancka – kołnierzyk z guzikami nadaje jej pewnego formalnego szyku i profesjonalizmu, zwłaszcza, jeśli opatrzymy koszulki polo nadrukiem z logo firmy. To optymalne rozwiązanie dla osób, które pracują fizycznie, często dość intensywnie, a z drugiej strony mają bezpośredni kontakt z klientem: sprzedawcy, kurierzy, fryzjerzy i wizażystki, kelnerzy i barmani w pubach czy bistrach, pracownicy obsługi obiektów rekreacyjnych czy sportowych.

Koszula biznesowa

Krótkie rękawy wydają się być naturalnym wyborem w lecie, lecz służbowe uniformy rządzą się swoimi prawami. Oficjalny dress-code dopuszcza jedynie koszule z rękawami długimi, niepodwiniętymi, z mankietami spiętymi estetycznym guzikiem lub spinką. Koszule z krótkimi rękawami funkcjonują na rynku odzieży pracowniczej w tej samej roli, co koszulki polo.

Jak zapewnić sobie (i personelowi) komfort, jeśli obowiązuje nas biznesowy look, a słupki rtęci osiągają wysoki pułap? Po pierwsze, wybierz odpowiedni materiał. Wysokogatunkowa bawełna najlepiej łączy dobrą przewiewność i elegancki wygląd. Przy wyborze koszul zwróć uwagę na gramaturę materiału – wartości rzędu 120-140 g/m2 wystarczą do tego, by tkanina była cienka, a jednocześnie dostatecznie kryjąca.

Po drugie, stawiaj na jasne kolory. W tym przypadku dress-code wychodzi Ci naprzeciw: tradycyjne kolory koszul biznesowych to przecież biel, błękit i delikatna szarość. Jasne odcienie odbijają światło słoneczne, dlatego ubranie stworzy do pewnego stopnia ochronną barierę przed żarem lejącym się z nieba.


Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.