Gramatura odzieży pracowniczej - co warto wiedzieć?

Gramatura odzieży pracowniczej - co warto wiedzieć?
​Gramatura materiału to jeden z głównych elementów specyfikacji technicznej odzieży roboczej; nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo interpretować podaną wartość. Co dokładnie oznacza gramatura i jak wpływa na właściwości odzieży pracowniczej?


Co oznacza gramatura materiału?

Przykładowy zapis „190 g/m2” bywa błędnie odczytywany jako całkowita waga danej sztuki odzieży. W rzeczywistości wartość ta odnosi się do wagi samego materiału, a dokładniej – ciężaru jednego metra kwadratowego tkaniny lub dzianiny , wyrażonego w gramach. W praktyce możemy zauważyć prostą zależność: im wyższa gramatura, tym grubszy i sztywniejszy lub mięsisty jest materiał.

Gramatura materiału a jakość

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyższa gramatura nie oznacza lepszej jakości materiału. Cienkie i grube tkaniny mają przecież zróżnicowane funkcje, a przy zastosowaniu odpowiednio mocnych włókien nawet materiał o niskiej gramaturze (poniżej 150 g/m2) nie przetrze się ani nie popęka przez długi czas.

Gramatura materiału a rodzaj odzieży

Jeśli zamawiana przez Ciebie odzież będzie służyć podczas prac outdoorowych w sezonie letnim albo na stanowiskach wymagających intensywnego ruchu, możesz śmiało decydować się na gramatury niskie (130-155 g/m2). Wartości w okolicach 160-2200 g/m2 pojawiają się najczęściej w przypadku grubszych T-shirtów, koszulek polo czy dzianinowych bluz.

Najcieplejsze bluzy polarowe występują w szerokim zakresie gramatur – od klasycznych „setek”, czyli 100 g/m2, aż po 300 g/m2 i więcej. Warto pamiętać, że polary osiągają dobre właściwości cieplne także dzięki gatunkowi przędzy i technice wykonania materiału; w związku z tym, cienka bluza również będzie grzała. Generalnie możemy jednak kierować się zasadą – im wyższa gramatura polaru, tym lepsza izolacja termiczna.

Gramatura materiału a znakowanie odzieży firmowej

Materiały o wysokiej gramaturze dają największą dowolność, jeśli chodzi o technikę znakowania: gęsty splot i grube włókna nie zniszczą się przy kontakcie z maszyną hafciarską czy wysoką temperaturą pieców suszących. Oczywiście nie znaczy to, że próby znakowania cienkich tkanin skazane są na porażkę – przy gramaturach rzędu 120 g/m2 i niższych należy jedynie starannie dobrać technikę znakowania, a w przypadku haftu użyć odpowiednio cienkich igieł.

Pracownicy Stige służą fachową pomocą w wyborze metody logowania odzieży pracowniczej. Dięki temu masz gwarancję, że niezależnie od gramatury wybranych modeli ubrań ostateczny efekt spełni Twoje oczekiwania.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.