Gramatura odzieży pracowniczej - co warto wiedzieć?

Gramatura odzieży pracowniczej - co warto wiedzieć?
​Gramatura materiału to jeden z głównych elementów specyfikacji technicznej odzieży roboczej; nie wszyscy jednak wiedzą, jak prawidłowo interpretować podaną wartość. Co dokładnie oznacza gramatura i jak wpływa na właściwości odzieży pracowniczej?


Co oznacza gramatura materiału?

Przykładowy zapis „190 g/m2” bywa błędnie odczytywany jako całkowita waga danej sztuki odzieży. W rzeczywistości wartość ta odnosi się do wagi samego materiału, a dokładniej – ciężaru jednego metra kwadratowego tkaniny lub dzianiny , wyrażonego w gramach. W praktyce możemy zauważyć prostą zależność: im wyższa gramatura, tym grubszy i sztywniejszy lub mięsisty jest materiał.

Gramatura materiału a jakość

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyższa gramatura nie oznacza lepszej jakości materiału. Cienkie i grube tkaniny mają przecież zróżnicowane funkcje, a przy zastosowaniu odpowiednio mocnych włókien nawet materiał o niskiej gramaturze (poniżej 150 g/m2) nie przetrze się ani nie popęka przez długi czas.

Gramatura materiału a rodzaj odzieży

Jeśli zamawiana przez Ciebie odzież będzie służyć podczas prac outdoorowych w sezonie letnim albo na stanowiskach wymagających intensywnego ruchu, możesz śmiało decydować się na gramatury niskie (130-155 g/m2). Wartości w okolicach 160-220 g/m2 pojawiają się najczęściej w przypadku grubszych T-shirtów, koszulek polo czy dzianinowych bluz.

Najcieplejsze bluzy polarowe występują w szerokim zakresie gramatur – od klasycznych „setek”, czyli 100 g/m2, aż po 300 g/m2 i więcej. Warto pamiętać, że polary osiągają dobre właściwości cieplne także dzięki gatunkowi przędzy i technice wykonania materiału; w związku z tym, cienka bluza również będzie grzała. Generalnie możemy jednak kierować się zasadą – im wyższa gramatura polaru, tym lepsza izolacja termiczna.

Gramatura materiału a znakowanie odzieży firmowej

Materiały o wysokiej gramaturze dają największą dowolność, jeśli chodzi o technikę znakowania: gęsty splot i grube włókna nie zniszczą się przy kontakcie z maszyną hafciarską czy wysoką temperaturą pieców suszących. Oczywiście nie znaczy to, że próby znakowania cienkich tkanin skazane są na porażkę – przy gramaturach rzędu 120 g/m2 i niższych należy jedynie starannie dobrać technikę znakowania, a w przypadku haftu użyć odpowiednio cienkich igieł.

Pracownicy Stige służą fachową pomocą w wyborze metody logowania odzieży pracowniczej. Dięki temu masz gwarancję, że niezależnie od gramatury wybranych modeli ubrań ostateczny efekt spełni Twoje oczekiwania.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.