​Tkanina a dzianina

​Tkanina a dzianina
Założyłeś/aś właśnie firmę i planujesz wprowadzić odzież firmową? A może założyłeś/aś własną markę odzieżową i pora na realizację pierwszych projektów? Nim zrobisz pierwszy krok, kluczowe jest, aby zapoznać się z dwoma pojęciami - tkanina i dzianina oraz co ważne, nie używać tych dwóch słów przemiennie, ponieważ nie są one synonimami. O gafę nie jest trudno, a szkoda by było poznać jej skutki, gdy część realizacji jest już gotowa. Z nami dowiesz się czym cechują się oba wyroby włókiennicze.

Czym jest tkanina?

Tkanina to najprościej ujmując materiał tkany. Tkanie natomiast polega na przeplataniu ze sobą, według założonego splotu, wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Wytwarzana jest na krosnach tkackich ręcznych lub mechanicznych a powstała z niego tkanina jest sztywna i nie podlega rozciąganiu. Wyróżniamy tkaniny lniane, jedwabne, bawełniane, wełniane i wełnopodobne, a także jutowe. Do najbardziej znanych tkanin zaliczamy dżins, flanelę, batyst, satynę czy aksamit. Możliwe, że w podstawówce na lekcji techniki miałeś/aś na ocenę utkać coś (czyli tkaninę) na krośnie.

Czym jest dzianina?

Dzianina to wyrób włókienniczy powstający z jednej nici, która tworzy oczka i kolumienki. Jej rozciągliwość wynika w luzów, które powstają w procesie tworzenia (mogą być większe lub mniejsze, ale materiał nadal się rozciąga). Produkcja dzianiny powinna kojarzyć się z starszą panią, która dzierga na drutach – w fabrykach proces wygląda tak samo, tylko jest zautomatyzowany, dzianina powstaje na maszynach dziewiarskich.

Właściwości tkaniny

Tkaniny możemy podzielić na te miękkie i delikatne jak jedwab oraz sztywniejsze jak len. Ubrania wykonane z tkanin są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo nie odkształcają tak szybko podczas noszenia, przez co posłużą nam dłużej. Tkanina to nie tylko ubrania, produkowane są z niej również pościele, obrusy, narzuty, obicia mebli i wiele innych.

Właściwości dzianiny

Dzianina to materiał, który kojarzy się nam z miękkością i delikatnością, najczęściej w postaci grubego, zimowego swetra lub długiego szalika. Może być gładka, wzorzysta, ażurowa, fakturowana lub z okrywą włókienną. Dzięki powstałym oczkom, nić jest mocno pofalowana, co skutkuje dużą rozciągliwością. To ogromna zaleta dla ubrań z nich wykonanych, ponieważ w przeciwieństwie do tkanin, nie potrzebują zaszewek czy zapięć, nawet przy dopasowanych modelach. Minusem dużej rozciągliwości jest natomiast szybkie odkształcanie.

Tkanina a dzianina – różnice

Jak wynika z powyższych opisów, podstawową różnicą jest sposób produkcji obydwu wyrobów włókienniczych. Mogą natomiast być produkowane z tego samego rodzaju nici. Różnica jest też wyczuwalna w dotyku, koszula z tkaniny łatwo się gnicie, ale sam materiał ma gładką strukturę, sweterek natomiast ma wyczuwalną, miękką fakturę. Przez to, że splot tkaniny jest zwięzły, ubrania z niej wykonane są miej przewiewne i mniej wchłaniają wilgoć oraz są trwalsze – te wykonane z dzianiny łatwo odkształcić, natomiast są wygodniejsze, nie muszą też być dopasowane do sylwetki oraz wchłaniają więcej wilgoci.

Druk na tkaninie i dzianinie

Druk na tkaninie i dzianinie jest możliwy do wykonania wieloma metodami, a są to:

  • sitodruk,
  • termotransfer,
  • druk cyfrowy,
  • folie flex,
  • folia flock
  • lateks,
  • haft komputerowy.

Jeśli zależy Ci aby dowiedzieć się więcej o tych metodach, zapraszamy do naszych pozostałych artykułów na blogu, gdzie dokładnie omawiamy każdą z nich.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.