ODZIEŻ DO MROŹNI I CHŁODNI

ODZIEŻ DO MROŹNI I CHŁODNI
Długotrwała praca w chłodnych warunkach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Odzież do chłodni i zamrażalni musi więc zadbać o ciepło i komfort podczas pracy w nawet bardzo niskich temperaturach. W związku z tym wymaga zastosowania szczególnych technologii i wykonania z dbałością o najmniejsze szczegóły. Wszystko to z myślą, aby odzież spełniała wymogi BHP. Czym więc kierować się, aby je spełnić?

Ryzyko w trakcie pracy w chłodni i mroźni

Praca w chłodniach i mroźniach trwa nieprzerwanie cały rok. Codziennie pracownik narażony jest na punktowe odmrożenia, szczególnie w miejscach przylegania skóry do chrząstek i kości. Najczęściej zatem obserwuje się je w obrębie nosa, policzków lub uszu. Długotrwała ekspozycja na niskie temperatury może spowodować odmrożenia rąk lub stóp, co może nawet doprowadzić do ich amputacji. Oczywiście takie sytuacje są ekstremalne i nie powinny mieć miejsca podczas pracy. Kolejne ryzyko to wywołanie szoku termicznego, zwłaszcza w upalne, letnie dni, gdy temperatura otoczenia jest znacznie wyższa, niż w trakcie innych pór roku. Najczęstszymi objawami są zaburzenia świadomości, a nawet utrata przytomności, zawroty głowy, pojawienie się mroczków przed oczami, zaburzenia czucia itp. Nie można zapomnieć również o narażeniu na hipotermię - stanu, w którym temperatura ciała nie przekracza 35 stopni. Dochodzi do niej, gdy ochładzanie organizmu zachodzi szybciej niż wytwarzanie ciepła.

Co składa się na odzież do pracy w chłodni i mroźni?

Pracownicy, którzy swoją pracę wykonują w niskich temperaturach potrzebują pełnego wyposażenia. Należą do niego: spodnie, kurtka, rękawiczki, buty, ochrona twarzy w postaci czapki i kominiarki, a także ciepła bielizna - termoaktywna. Często spotykane są również jednoczęściowe kombinezony.

Jaka norma określa warunki pracy w chłodni i mroźni?

Polska norma określająca ocenę środowiska zimnego, w którym ma pracownik wykonywać swoje zajęcia to norma PN-EN ISO 11079 natomiast norma określająca odzież lub zestawy odzieżowe chroniące przed zimnem to PN-EN 342.

Czym kierować się przy wyborze odzieży do pracy w chłodni i mroźni?

Przy wyborze odzieży należy kierować się czasem pracy, dokładną temperaturą w chłodniach oraz poziomem wysiłku pracownika. Najbardziej pewna jest odzież certyfikowana, spełniająca rygorystyczne normy bezpieczeństwa, zapewniająca komfort pracownikowi i spokojną głowę pracodawcy. Odzież powinna być również wodoodporna, aby nie dopuścić do kontaktu skóry z zimnym i mokrym materiałem. Biorąc pod uwagę temperaturę, w której będzie wykonywana praca, trzeba sprawdzić izolacyjność termiczną odzieży. Określa ona ilość ciepła przenoszonego przez jednostkę powierzchni materiału w jednostce czasu, przy założeniu istnienia różnicy temperatury po obu jego stronach.

Praca w temperaturze powyżej (-5˚C)

Odzież, która będzie noszona w temperaturze powyżej -5˚C, ze względu na niski poziom zagrożenia zaliczana jest do I kategorii środków ochrony indywidualnej. W związku z tym nie podlega ocenie typu WE przez jednostkę notyfikowaną i nie jest dla niej wymagany certyfikat oceny typu WE. W takich warunkach może być stosowana odzież spełniająca wymagania normy PN-EN 14058

Praca w temperaturze poniżej (-5˚C)

W takich warunkach powinna być stosowana odzież ciepłochronna spełniająca wymagania normy PN-EN 342. Wartość izolacyjności cieplnej powinna wynosić przynajmniej 0,310 (m2K)/W. Ponadto powinna chronić pracownika również przed opadami atmosferycznymi i wiatrem. Konsekwencją jest zatem wodoszczelność i wykonanie z materiałów paro przepuszczalnych.


Przed zakupem odzieży dla pracowników chłodni i mroźni należy zapoznać się z polskimi normami prawnymi, aby nie dopuścić do sytuacji zagrażającej zdrowiu pracownika. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo i komfort w trakcie pracy to podstawa.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.