Z jakiego materiału powinna być koszulka, by wygodnie nam się ćwiczyło? Zazwyczaj wybór nie jest prosty ze względu na dwa królujące wśród odzieży sportowej włókna: bawełna oraz poliester. Czym różnią się oba materiały i który lepiej sprawdzi się podczas aktywności fizycznej?
Bawełna jest włóknem naturalnym, pochodzenia roślinnego, higroskopijnym (pochłaniającym wilgoć), świetnie oddychającym. W dodatku ma dobre własności termiczne i jest przyjazna skórze. Co ważne – nie elektryzuje się i nie podlega mechaceniu się. Niestety i ten materiał posiada swoje wady, takie jak: podatność na rozciąganie się, gniecenie i blaknięcie pod wpływem promieni UV. Podczas prania nie skurczy się, lecz może stracić kształt – szwy mogą się pokręcić (co wynika z niedopilnowania podczas produkcji). Warto wspomnieć, że nawet koszulka wykonana ze 100% bawełny nie musi być mięciutka w dotyku. Nie zależy to bowiem od ilości bawełny a od jej jakości. Włókno długie sprzyja połyskliwości, gładkości i przyjemności w dotyku oraz wytrzymałości materiału. Natomiast jeśli koszulka wykonana jest z bawełny o średnim bądź krótkim splocie, to jest bardziej szorstka i sztywna.
Poliester jest włóknem syntetycznym, pozyskiwanym głównie z ropy naftowej i jej pochodnych w sposób podobny jak plastik. Z reguły takie włókna nie są higroskopijne, czyli nie pochłaniają wilgoci z powierzchni naszej skóry. Zastanawiasz się zapewne, czemu w takim razie produkuje się odzież sportową z tego materiału? Odpowiedź jest prosta – powstała nowoczesna wersja poliestru, która już te właściwości posiada, dlatego nie ma czego się obawiać! Atutem tego włókna jest odporność na gniecenie się i łatwość w pielęgnacji. Dodatkowo po wyciągnięciu z pralki nadal zachowuje swój kształt. Jednocześnie jest materiałem bardzo wytrzymałym i szybkoschnącym, odpornym na pleśń, bakterie i mole oraz promienie UV.
Istotną różnicą pomiędzy bawełną a poliestrem jest fakt, że ten pierwszy materiał wchłania pot i przetrzymuje zapach, przez co nie docierają one do otoczenia. Poliester natomiast nie wchłania potu, co skutkuje zachowaniem suchości koszulki. Ma to też swoją wadę – mniej przyjemny dla nosa zapach. Koszulki poliestrowe utrzymują kropelki potu pomiędzy włóknami, a stamtąd cząsteczki zapachowe, podobnie jak kropelki potu, bardzo łatwo uciekają w powietrze, przez co zapach dociera do otoczenia. Wchłanialność potu przez bawełnę na dłuższą metę ma swoje minusy, ponieważ przy dłuższej aktywności fizycznej koszulka jest na tyle mokra (przez to również ciężka), że nie jest w stanie zbierać już potu. On jednak ciągle parując nie znajduje ujścia, ponieważ nasiąknięta koszulka nie przepuszcza powietrza. Staje się chłodna i przylegając do pleców tworzy zimny okład, podobnie jak para wodna. Może to skutkować rozchorowaniem się. W przypadku poliestrowych koszulek para wodna ma stałą temperaturę i jest stale ogrzewana ciepłem naszego ciała, przez co jest nam ciepło. Dobrej jakości koszulki poliestrowe są droższe od bawełnianych, nie mniej jednak przekłada się to na lepszą wytrzymałość podczas intensywnego użytkowania bądź prania. Mniej dostrzeganym, lecz równie ważnym atutem przeważającym poliestru jest jego śliskość, co w grach zespołowych może uchronić przez urazami podczas upadku (prześlizgniemy się po parkiecie), podczas gdy mokra koszulka bawełniana zatrzyma nasze ciało i możemy nabawić się urazów głowy.
Czytając zestawienie bawełny z poliestrem możemy dojść do wniosku, że koszulki poliestrowe nie są takie straszne jak je malują, jeśli zainwestujemy w materiał droższy, nowszej technologii produkcji. Widzimy, że oba włóka posiadają zarówno wady jak i zalety, lecz wnioskować można, że koszulki poliestrowe lepiej sprawdzą się podczas długich i intensywnych treningów, gdzie wylewamy z siebie litry potu. Sporo osób może pozostać wielbicielami bawełny ze względu na większą delikatność i przewagę mięsności nad śliskością. Muszą natomiast liczyć się z konsekwencjami, dlatego warto je ubierać tylko na delikatne treningi.
Szukasz koszulek na trening? Zapoznaj się z naszą ofertą
koszulek
bawełnianych oraz poliestrowych i skontaktuj w celu złożenia
zamówienia!
Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.
|