Kamizelki odblaskowe - daj się zauważyć!

Kamizelki odblaskowe - daj się zauważyć!
Charakterystyczne neonowe kamizelki z odblaskowym pasem znajdują wiele zastosowań w codziennym życiu – zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Kto potrzebuje kamizelek i jakie korzyści odnosimy dzięki ich noszeniu?

Kamizelka odblaskowa a BHP

Zajrzyjmy do Szczegółowych Zasad Stosowania Środków Ochrony Indywidualnej – aktu wchodzącego w skład rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP. Jak stanowi rozporządzenie, do noszenia kamizelek odblaskowych zobowiązani są wszyscy, którzy w trakcie pracy muszą być dobrze widoczni, a więc pracownicy na następujących stanowiskach:

  • na torach kolejowych
  • w miejscach o wzmożonym ruchu pojazdów
  • w transporcie dołowym kopalń
  • w transporcie wewnątrzzakładowym

Jeśli obowiązek zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną spoczywa na Tobie, musisz znać także kilka uzupełniających przepisów. Kamizelki odblaskowe powinny być dostosowane do poziomu zagrożenia na danym stanowisku, uwzględniać warunki i ergonomię stanowiska pracy, a także – po wykonaniu niezbędnych regulacji – dopasowane do sylwetki właściciela i do pozostałych elementów odzieży ochronnej, tak, by nie ograniczać właściwości żadnego z nich. Ubrania ochronne to rzeczy do osobistego użytku : każdy pracownik musi mieć co najmniej 1 kamizelkę.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie – konieczność czy rozsądek?

Na terenie Polski kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Jako kierowca masz natomiast obowiązek założenia odblasku wysiadając z samochodu poza terenem zabudowanym po zmierzchu. W momencie opuszczenia samochodu automatycznie stajesz się bowiem pieszym.

Nigdy nie wiadomo, gdzie przyjdzie Ci się zatrzymać z powodu awarii samochodu, przeszkód na drodze czy po prostu w celu rozprostowania nóg podczas długiej trasy. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i uniknąć ewentualnego mandatu, zaopatrz się w kamizelkę odblaskową: waży tyle co nic, a zwinięta zmieści się wszędzie – w apteczce, zestawie ADR czy schowku przed fotelem pasażera.

Kamizelki odblaskowe dla dzieci, czyli większe bezpieczeństwo w grupie

Grupy przedszkolaków maszerujących w parach, ubranych w identyczne kamizelki ostrzegawcze, to częsty element miejskiego pejzażu. Choć opiekunowie nie są do tego zobowiązani prawnie, chętnie korzystają z kamizelek, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i usprawnić swoją pracę . Tak wyposażonej grupy nie sposób przecież przeoczyć; jeśli natomiast wyjątkowo niesforny wędrowniczek oddali się od kolegów, przedszkolanka łatwiej wyłowi go wzrokiem spośród przechodniów.

Warto także zauważyć, że dzięki kamizelkom dzieci mocniej utożsamiają się z grupą. Regularne zakładanie odblasków wyrabia u nich również pożyteczny nawyk: po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, wolna wola nie ma bowiem już nic do rzeczy i każdy – czy to dziecko, czy dorosły – musi zaopatrzyć się w ostrzegawcze gadżety.

Kamizelki odblaskowe dla dzieci z nadrukiem

Skoro mowa o owych gadżetach – kamizelka należy do tych najbardziej praktycznych; ze względu na niewielkie rozmiary można zawsze ją mieć przy sobie, a duża powierzchnia odblasku daje się zauważyć już z daleka. Aby dodatkowo zachęcić dzieci do noszenia kamizelki, warto ozdobić ją ładnym, spersonalizowanym nadrukiem, np.wspólnym symbolem przedszkolnej grupy (pszczółki, żabki, stokrotki..) albo ulubionym motywem dziecka.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.