​Jak stworzyć projekt pod haft komputerowy?

​Jak stworzyć projekt pod haft komputerowy?
Nie ma co ukrywać, że haft należy do jednych z bardziej eleganckich metod znakowania odzieży. Technika ta znana jest już od wielu lat i dzięki swojej popularności zaczęła rozwijać się wraz z rozwojem technologii. Aby haft komputerowy zadowolił oko, projekt musi zostać starannie przygotowany, a proces ten jest znacznie trudniejszy od przygotowania projektu pod klasyczny nadruk. Jeśli chcesz osiągnąć zadowalający efekt, zapoznaj się z krokami do tego potrzebnymi.

Zacznijmy od początku, czyli czym jest i na czym polega haft komputerowy. Jeśli zagadnienie to jest Ci obce, odsyłamy od naszego artykułu, dedykowanego temu procesowi. Dzięki niemu zrozumiesz pojęcie i nabędziesz podstawową wiedzę, która może okazać się przydatna w praktyce, zwłaszcza gdy mamy na uwadze oznakowanie naszej odzieży.

No dobrze, skoro już wiemy, co to haft komputerowy, zastanówmy się, jak przygotować projekt, aby oczekiwany rezultat w pełni zadowolił oko. Oprócz odpowiedniego przygotowania wzoru nie możemy zapomnieć o ważnym aspekcie jakim jest prawidłowe ustawienie parametrów maszyny, czyli m.in. prędkość układania ściegu, naciąg i ustawienie igieł oraz jakość i rodzaj nici hafciarskich.

Jeśli natomiast mówimy o projekcie, to konieczne jest, aby plik z grafiką spełniał wymagania maszyny hafciarskiej. Podstawowym wymogiem jest, aby projekt składał się z wektorów. Grafika rastrowa nie wchodzi w grę (chyba, że chcemy ryzykować błędnym odtworzeniem jej przez maszynę). Projekt przygotować należy w realnej skali, czyli 1:1. Zapewni to możliwość rzetelnego sprawdzenia grafiki. Co więcej musimy mieć na uwadze, że maszyna hafciarska nie odczyta dowolnego pliku graficznego (np. jpg, png, bmp). Obrazy w tych formatach nie mają zapisanych w sobie informacji, które są niezbędne hafciarce, jak np. ilość i miejsca wkłuć, liczba kolorów i momenty ich zmian (preferowane formaty pliku .ai .eps .cdr .pdf). Warto również pamiętać o następujących aspektach:

  • Najcieńsza grubość linii wynosi 1 mm,
  • Znakowanie haftem możliwe tylko w pełnych kolorach – nie wykonamy przejść tonalnych,
  • Projekt musi składać się z pełnych, gładkich kształtów - roztarcia, imitacja innej faktury nie jest osiągalna,
  • Najmniejsza wysokość litery standardowej wynosi 6-7 mm,
  • Średnica najmniejszej kropki lub dziury w nadruku w formie koła to 2 mm.

Pamiętajmy, że zazwyczaj jednak to metodę dobieramy pod projekt, a nie odwrotnie. Dopiero, gdy pojawią się konflikty, staramy się tak edytować projekt, aby przy zachowaniu jak najbardziej oczekiwanego rezultatu, był możliwy do realizacji. Jeśli nasz projekt jest skomplikowany, zawiera przejścia tonalne, dużo ciężkich konturów, lepiej pokusić się o wybór bardziej przystępnej metody znakowania. Natomiast gdy posiadany projekt jest stosunkowo prosty do wykonania przez hafciarkę, to wybór tej metody może dać zdecydowanie lepszy i bardziej stylowy rezultat. Wyhaftowane logo, emblemat lub inny wzór potrafi dodać uroku odzieży i podkreślić jej elegancję oraz klasę.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.