Jak pielęgnować koszulki z nadrukiem i haftem?

Jak pielęgnować koszulki z nadrukiem i haftem?
Koszulki o wysokiej jakości, oznakowane techniką dobraną stosownie do rodzaju materiału, posłużą w doskonałym stanie przez długi czas. Aby jednak dodatkowo wydłużyć ich żywotność, warto poznać kilka podstawowych zasad ich pielęgnacji!

Poznaj materiał i metodę znakowania odzieży

Najważniejszym źródłem informacji na temat prania ubrań roboczych jest metka – musimy jednak pamiętać, że przygotowuje ją producent odzieży, a zawarte na niej informacje odnoszą się wyłącznie do materiału. Metoda znakowania odzieży może mieć wpływ na przepisy prania: o ile haft spokojnie wytrzymuje temperaturę gorącej temperatury i żelazka, o tyle niektóre metody nadruku potrzebują specjalnego traktowania.

Pranie koszulek z nadrukiem

Szczególnej uwagi wymaga druk cyfrowy: aby nie uszkodzić emblematu, t-shirty oznakowane w ten sposób należy prać w wodzie o maksymalnej temperaturze 40ºC. Nadruki wykonane technikami sublimacji, sitodruku lub termotransferu nie ulegną zniszczeniu nawet przy znacznie wyższych temperaturach rzędu 70-80ºC; gorąca woda może okazać się jednak zbyt inwazyjna dla cienkich koszulek.

Dotyczy to zwłaszcza modeli wykonanych w 100% z bawełny – pranie takich t-shirtów w temperaturze powyżej 40ºC doprowadzi prawdopodobnie do ich skurczenia! Niezależnie od metody znakowania, wystrzegaj także się wybielaczy i mocnych detergentów, które mogą zmienić nadruk w bezkształtną plamę o nieokreślonym kształcie.

Prasowanie koszulek z nadrukiem

Aby ułatwić sobie prasowanie, odwiruj koszulki na niskich lub średnich obrotach ( 600-800 obr/min). Wyciągnij upraną odzież od razu po wyłączeniu pralki i dokładnie ją strzepnij – wygładzisz w ten sposób największe fałdy. T-shirty najlepiej suszyć w stanie rozwieszonym, rozmieszczając je tak, by nie załamywały się na nadruku.

Tak przygotowane koszulki często nie wymagają już prasowania i można zakładać je od razu po zdjęciu z suszarki – dotyczy to zwłaszcza modeli wykonanych z zastosowaniem włókien syntetycznych. Jeśli jednak materiał wymaga potraktowania żelazkiem, koniecznie odwróć koszulkę na lewą stronę. Nie należy prasować miejsc zadrukowanych metodą sitodruku i druku cyfrowego; jeśli to absolutnie niezbędne, warto rozłożyć na t-shircie cienką ściereczkę z gładkiego materiału, która zabezpieczy nadruk przed bezpośrednim wpływem rozgrzanej stopy żelazka.

Koszulki z haftem firmowym – zasady pielęgnacji

Pranie i prasowanie T-shirtów z haftem jest bardzo prostym zadaniem: jak wspomnieliśmy wyżej, logo wykonane tą techniką nie zmienia formy pod wpływem wysokich temperatur. Metody tej nie stosuje się na najcieńszych tkaninach, wymagających delikatnego prania; co więcej, haftowane emblematy zajmują niewielką powierzchnię, dlatego praktycznie nie wpływają na właściwości całego T-shirtu. Koszulki z haftem należy więc prać stosownie do rodzaju ich materiału.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.