Flex i flock – odróżnij i wybierz właściwie

Flex i flock – odróżnij i wybierz właściwie
Flex i flock to dwie folie, które możemy spotkać na oznakowanej odzieży. Nazwy brzmią podobnie, jednak nie możemy ich mylić, ponieważ mają różną charakterystykę i inne zastosowanie. Z nami poznasz podobieństwa i różnice, a także charakterystykę i przeznaczenie obu folii.

Pierwsza pod lupę – folia flex

Folia flex jest wykonana z poliuretanu lub PVC i utwardzana jest na odzieży przy pomocy wysokiej temperatury – folię wygrzewa się w materiał. Doskonale współpracuje z nim, ponieważ jest cienka, elastyczna i gładka. Jednocześnie mamy pewność, że nadruk nie pęknie, nie spierze się i nie wyblaknie. Możemy stosunkowo łatwo rozpoznać tą metodę, ponieważ nadruk wykonany za pomocą folii flex jest jednobarwny. Oznacza to również, że nie ma gradientu. Oczywiście, kolor folii jest nieograniczony i wybór zależy od preferencji klienta. Wykończenie może być matowe lub błyszczące a nawet brokatowe. Dostępne są na rynku także folie neonowe, perłowe, lakierowane, holograficzne, odblaskowe lub ze wzorem, co zdecydowanie wynagradza wybór jednego rodzaju do nadruku. Dobrze wgrzewa się ją w bawełnę, mieszankę bawełny z poliestrem i mieszanki poliestru z akrylem. Nadruk posiada grubość w przedziale od 50 do 170 mikronów.

Jeśli zależy nam na kolorowej grafice możemy pokusić się o folię solwent, która jest alternatywą dla folii flex w przypadku wielobarwnego projektu.

Następna w kolejce – folia flock

Folia flock powinna kojarzyć się z meszkiem za sprawą włókien celulozowych. Jest wykonana z wiskozy a przy tym niezwykle delikatna w dotyku. Utrwalana na materiale przy pomocy prasy przemysłowej w wysokiej temperaturze. Cechuje się dużą dowolnością wyboru miejsca znakowania oraz pełnym pokryciem kolorystycznym. Warto mieć na uwadze, że jedyny możliwy zapis grafiki do nadruku jest w formacie wektorowym. Flock nadaje się na powierzchnie bawełniane, poliestrowe, mieszanki tych włókien, a także inne naturalne i syntetyczne tkaniny, z wyjątkiem nylonu i materiałów wodoodpornych. W tym przypadku nadruk posiada grubość do ok. 420 mikronów

Podobieństwa i różnice

Zapewne zdążyliście już zauważyć, że oba rodzaje folii utrwalane są na odzieży za pomocą wysokiej temperatury. Istnieją też pewne różnice - folia flock jest grubsza i mniej elastyczna od flex, nie mniej jednak nie powinno to determinować wyboru. Zasadniczą różnicą między foliami flex i flock jest surowiec, z którego są produkowane. Jeśli folie są dobrej jakości warto sprawdzić czy mają certyfikat Oeko Tex. Jest on gwarancją, że folie można stosować do nadruku na ubranka dziecięce oraz na odzież dla alergików. Folie nie są najlepszym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy umieścić w grafice przejścia tonalne lub skomplikowane odwzorowanie - w tym przypadku lepiej użyć innych metod znakowania. Nadruk z użyciem tych folii jest natomiast niezwykle opłacalny przy małym nakładzie sztuk odzieży ze względu na brak matrycy - wystarczy jedynie projekt, folia oraz prasa. Stosunkowo niska cena i szybka realizacja może znacząco zachęcić do wyboru tej metody znakowania. Co więcej oba rodzaje folii sprawdzają się jako nadruk na odzieży sportowej, roboczej oraz jako dekoracyjny element na tekstyliach.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.