​Czy mogę odzież firmową wrzucić w koszta firmy?

​Czy mogę odzież firmową wrzucić w koszta firmy?
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się ponieść koszty związane z zakupem odzieży pracowniczej, licząc na to, że firma stanie się bardziej rozpoznawalna i całe przedsięwzięcie zaowocuje zwiększeniem przychodów. Zazwyczaj są to kwoty na tyle istotne, że chcą wprowadzić je w koszta firmy, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto więc poznać sytuacje, w których bezsprzecznie możliwe jest wprowadzenie odzieży pracowniczej w koszta firmy.

Odzież firmowa a podatek

Istnieje spora szansa, że odliczysz odzież firmową od podatku w sytuacji, gdy wydatek na nią jest zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. Mówiąc prościej musisz udowodnić, że odzież ta wpływa korzystnie na przychód firmy. W związku z tym zakup na cele podniesienia atrakcyjności stanowiska, poprzez dawanie gadżetów pracownikowi, nie jest brany pod uwagę.

Odzież firmowa w postaci reklamy a koszta firmy

Możemy wliczyć odzież firmową w koszta jako reklama, gdy wykorzystywana jest jedynie w celach służbowych i posiada stałe elementy charakterystyczne, takie jak np. logo albo inne znaki firmowe. Co więcej noszenie takiej odzieży jest stałym obowiązkiem pracownika. Warto również zadbać o to, aby odzież ta posiadała kolory związane z firmą. Takie stroje ułatwiają klientom i kontrahentom identyfikację pracowników firmy.

Pracownicza odzież robocza a koszta firmy

Faktem jest, że pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie spełniające wymagania określone w Polskich Normach, w sytuacjach, gdy odzież prywatna może ulec zniszczeniu lub nie jest w stanie prawidło ochronić pracownika w trakcie wykonywania pracy. W związku z tym zakup odzieży jest konsekwencją realizacji ustawowego obowiązku pracodawcy i może zostać wliczony w koszta firmowe.

Odzież firmowa biznesowa a koszta firmy

Odzież posiadająca charakter reprezentatywny, typu koszula, garnitur, krawat czy zegarek nie może zostać uwzględniona jako koszta, ponieważ nie zawiera cech charakterystycznych dla przedsiębiorstwa.

Odzież bez logo lub w kolorach firmowych a koszta firmy

Odzież bez logo nie kwalifikuje się w koszta firmowe z powodu możliwości prywatnego wykorzystania. To samo dotyczy odzieży bez logo, lecz z kolorach firmowych, które mogą zostać wykorzystane w celach identyfikacyjnych pracownika. Są to tzw. wydatki na odzież dla pracowników, poniesione na cele prywatne pracowników.


Teraz już jasne jest, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby możliwe było wliczenie odzieży w koszta firmy. Konieczne jest staranne przemyślenie zakupu przez jego dokonaniem, aby nie narobić sobie problemów podczas późniejszej kontroli Urzędu Skarbowego.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.