Bawełniana zagwozdka, czyli 100% to nie wszystko

Bawełniana zagwozdka, czyli 100% to nie wszystko
Zapewne nieraz spotkaliście się, czytając opis naszych produktów, z określeniem Single Jersey, Ring-Spun bądź bawełna czesana. Domyślamy się również, że mogło to powodować niemałe zdziwienie, kiedy zaraz obok pojawiał się napis „100% bawełna”. Skoro 100% bawełny, to po co udziwniać?

Warto zwrócić uwagę, że koszulka koszulce nierówna, mimo iż obie wykonane są z 100% bawełny oraz posiadają tę samą gramaturę. Tajemniczym czynnikiem powodującym różnicę, jest sposób przędzenia bawełny! To głownie na jego podstawie wyróżniamy typy dzianin bawełnianych, choć sam sposób uprawy bawełny również przyczynia się do tego w znacznym stopniu.

Na początek: czym jest dzianina?

Dzianina to materiał, który powstaje w procesie dziania, czyli uformowania z jednej nitki połączonych z ze sobą oczek, tworzących prostopadłe rzędy lub kolumienki.

Dzianina bawełniana Single Jersey

Nazwa oznacza jednołożyskowy splot, stąd zawiera słowo single. Wyrabiany jest zwykle z cienkiej przędzy. Ten rodzaj splotu sprawia, że lewa strona materiału już gołym okiem różni się od prawej. Jersey jest przewiewny i elastyczny, kryjący się pod naturalnym składem 100% bawełny. Warto zwrócić uwagę, że jest bardzo przyjemny i miękki w dotyku, dlatego świetnie sprawdzi się przy produkcji ubrań zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ważnym atutem jest, że dzianina ta posiada Certyfikat Bezpieczne Dla Dziecka oraz Oeko Tex Standard 100, dlatego wychodzi naprzeciw nawet najbardziej wrażliwej skórze maluszka. Nie wolno zapomnieć o alergikach, dla których piżamy z Single Jersey pozwolą spać spokojnie.

Dzianina bawełniana Ring-Spun

Ring-Spun, to klasyczne przędzenie, które może zostać wykonane jedynie z cienkich i wysokogatunkowych włókien bawełny. Charakteryzuje się ich silnym skręceniem i małym splotem, co przekłada się na wytrzymałość i zwiększa miękkość. Zewnętrzna powłoka może cieszyć się połyskiem. Wyróżniamy dwa rodzaje bawełny:

  • czesaną (Combed Cotton, również Ring Spun Combed Cotton) - z najlepszego procesu przędzenia, wyłącznie z długich, mocnych i cienkich włókiem wysokogatunkowej bawełny. Miękka i dużo trwalsza od Half-Combed,
  • pół czesaną (Half-Combed Cotton, również Ring-Spun) – podstawowa forma przędzy klasycznej.

Bawełna organiczna GOTS

GOTS to certyfikat dla naturalnych tkanin i odzieży, czyli np. bawełny. Dzieli się na dwie kategorie: „organic” i „made with x% organic” W pierwszym przypadku produkty muszą składać się z co najmniej 95% certyfikowanych włókien ekologicznych. Obie kategorie cechuje zakaz mieszania włókien konwencjonalnych tego samego surowca, co oznacza nic innego, jak zakaz mieszania bawełny organicznej i klasycznej w jednym produkcie. Czym więc jest bawełna organiczna?

To bawełna, którą wyróżnia odmienny proces produkcji. Już od wczesnego etapu, jakim jest uprawa, rezygnuje się ze stosowania środków chemicznych na rzecz naturalnych odpowiedników. Zbiory dokonywane są metodą ręczną. To właśnie proces uprawy i zbioru przypisuje tego rodzaju bawełnie miano organicznej. Na dalszych etapach produkcji zabrania się korzystania ze środków niebezpiecznych dla środowiska. Jej ogromną zaletą jest bezpieczeństwo dla skóry, co jest ważne szczególnie dla maluszków i alergików. Dzięki przestrzeganiu rygoru cena materiału jest znacznie wyższa od klasycznej bawełny.


Tajemnica różnorodności koszulek bawełnianych właśnie została odkryta. Teraz już znając rodzaje bawełny można śmiało przeglądać naszą ofertę i dobierać preferowaną pod siebie odzież bez większego problemu. Świadomość jakości produktu sprawia, że czujemy się pewniej podczas dokonywania zakupu i stawia jasne oczekiwania co do niego. Przedstawione tutaj informacje są niezmiernie ważne dla alergików, którzy muszą uważać na to co noszą i czym się otaczają.

Przejdź do naszego katalogu, by dodać produkty do zapytania lub wyślij zapytanie bez produktów.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.